Zaspa to niezwykle ważna dzielnica dla FETY. To właśnie tutaj, na nieistniejącym już pasie startowym odbyła się pierwsza edycja festiwalu, który w późniejszych latach wielokrotnie jeszcze zmieniał lokalizacje. Również na Zaspie swoją siedzibę (przy ul. Pilotów 11) ma biuro organizacyjne festiwalu.
Mamy nadzieję, że mural świetnie uzupełni zaspiańską Galerię Malarstwa Monumentalnego i będzie przypominał mieszkańcom i mieszkankom Gdańska o święcie teatru, jakim co roku jest festiwal FETA.
Do zaprojektowania muralu zaproszony został Patryk Hardziej, który przeglądając archiwalne zdjęcia oraz plakaty stworzył wyjątkowy projekt. Mural składa się z ilustracji będących re-interpretacją wybranych scen z poprzednich edycji FETY. Patryk Hardziej starał się uchwycić emocje jakie towarzyszył spektaklom. Projekt muralu został opracowany w autorskim stylu artysty. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana na licznych konkursach w Polsce jak i za granicą m.in. Nagroda KTR (Klubu Twórców Reklamy) – Srebro (katalog Karola Śliwki), Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury czy CoverAwArts 2019 – Top 10 opraw płytowych (Nene Heroine – Total Panorama).
Na projekcie widzimy m.in. sylwetki aktorów belgijskiego teatru The Primitives oraz sylwetkę tancerza powietrznego z formacji Duchamp Pilot. wykonał projekt uniwersalny, ponadczasowy wpisujący się w architekturę Zaspy oraz uzupełniając zaspiańską galerię murali. Jednocześnie w sposób symboliczny (za pomocą teatralnego gestu) oddał ducha festiwalu FETA, który w tym roku obchodził 25 urodziny.
Powstanie muralu było możliwe dzięki wsparciu ze środków Miasta Gdańsk
Dziękujemy Spółdzielni Mieszkaniowej „Młyniec” za udostępnienie ściany przy ul. Bajana 11.
Autor projektu: Patryk Hardziej
Wykonanie: wakeuptime.pl
Wielkie podziękowania dla muralistek
(Ania Jakubowska, Bogna Storma, Alicja Kostrzyńska, Olga Yatsechko, Basia Tymoszuk).